YatirimYapiyorum.gov.tr  

Peki, Yatırım Yapacağım Aracı Nasıl Seçeceğim?

Yatırımımızı sabit getirili araçlara mı, değişken getirili araçlara mı veya her ikisine birden mi yapacağız? Öncelikle buna karar vermemiz gerekir.

 Sabit faizli olarak çıkarılan özel sektör şirketlerinin tahvilleri, hazine bonosu ve devlet tahvili gibi araçlar sabit getirili olup, hem faiz miktarı hem de anapara ve faiz ödeme dönemleri önceden bellidir.

 Hissenin getirisi ise önceden belli değildir. Temettü olarak elde edeceğimiz getiri şirketin kâr edip etmemesine, sermaye kazancı olarak elde edeceğimiz getiri ise hisseyi sattığımız andaki piyasa fiyatına bağlıdır.

 Şimdi, yatırım aracı için karar verilecek aşamaya geldiniz…

  • Paranızın belirli aralıklarla yüksek düzeyde sabit veya değişken miktarda olmak üzere düzenli bir gelir getirmesini ve bütçenize katkıda bulunmasını istiyorsanız, tahvil alma yolunu seçebilirsiniz. Örneğin; özel sektör tahvil faizleri genellikle banka mevduat faizinden daha yüksek olmaktadır.
  • Paranız devlet güvencesinde olsun isterseniz devlet tahvili veya hazine bonosu alabilirsiniz.
  • Biraz daha riski göze alarak yatırım yapabilirim diyorsanız, hisse yatırımını tercih edebilirsiniz.
  • Bu araçları tek tek belirleyip yatırım yapmak yerine, bu araçlara değişik oranlarda yatırım yapan yatırım fonlarının katılma belgelerine de yatırım yapabilirsiniz.

 Eğer yatırımınızı kendiniz yönetmek yerine uzman bir kuruluşa yönettirmek istiyorsanız bu konuda yetkili portföy yöneticilerine başvurabilirsiniz veya portföy işletmeciliği yapan, yatırım fonları ile yatırım ortaklıkları aracılığı ile de yatırım yapabilirsiniz.