YatirimYapiyorum.gov.tr  

Risk Faktöründen Kaçınmak Mümkün mü?

Bütün finansal araçları etkileyen genel faktörlerden kaynaklanan riskten kaçınmak mümkün olmasa da, finansal aracın kendine has özelliklerinden kaynaklanan risklerden farklı araçlardan oluşan bir portföy oluşturmak yoluyla kaçınmak mümkün.

   Günümüzde çeşitli matematiksel ve istatistiki teknikler kullanılarak yapılan ve ayrı bir uzmanlık alanı haline gelmiş olan portföy yönetimi, riskin dağıtılması yani çeşitlendirilmesi ilkesinden hareketle, en yüksek getiriyi en düşük risk ile elde etmeyi amaçlamaktadır.

Portföy yönetimi ve yatırım danışmanlığı faaliyetleri Sermaye Piyasası düzenlemeleri kapsamında tanımlanmış olup, yetkili aracı kurumlardan bu tür hizmetler ücreti karşılığında talep edilebilmektedir.

  Yatırımcı, çeşitli yatırım araçları arasında parasını dağıtarak bir yatırımdan para kaybederse diğerinden para kazanacağını umarak toplam riske karşı kendisini koruyabilir. Buna çeşitlendirme denir. Buradaki temel fikir "bütün yumurtaları aynı sepete koymamak" şeklinde özetlenebilir. Bu yöntemle yatırım araçlarının kendine has riskleri dağıtılarak bir koruma sağlanmış olur, ancak piyasanın genelini etkileyen risklerden bu yöntemle kurtulmak mümkün değildir.

 Çeşitlendirme, yatırımınızın piyasadaki düşüşlerden etkilenmeyeceği anlamına gelmemekle beraber, yine de dalgalanmalar karşısında riski dengelemenize yardımcı olacaktır.