YatirimYapiyorum.gov.tr  

Bazı Arkadaşlarım Hangi Hissenin Yükseleceğini Önceden Haber Aldıklarını Söylüyorlar...

Lütfen boş söz ve vaatlere kulak asmayın!

 Hemen ve çok yüksek kâr edeceğiniz vaadi ile çok acele yatırım yapmanızı söyleyen beklenmedik telefon, mektup, elektronik posta veya tanımadığınız bir kişinin ziyaretinde çok dikkatli olun.

 Kısa zamanda yatırımınıza yüksek getiri verileceği veya paranızın iki katına çıkarılacağı gibi sözlere şüphe ile bakın. "Yarın çok geç olacak" veya "altın fırsatın avantajından faydalanmak isteyenlerin uzun bir bekleme listesi oluşturduğu, bunun için çabuk davranmak gerektiği" gibi sözlerle baskı yaparak para talep edenleri geri çevirin.

 Yatırım öncesinde, ilgilendiğiniz yatırım aracı ve şirketle ilgili izahname, halka arz belgesi, mali tablolar veya benzer belgeleri sorun. Sonra belgelerde küçük yazılar ile yazılmış şeyleri dikkatlice okuyun ve herhangi bir şey imzalamadan önce şartları doğru olarak anladığınızdan emin olun.

 Herhangi bir tereddüdünüz olursa, bir taahhüde girmeden önce avukatınızın veya yatırım danışmanınızın görüşünü alın. Yaptığınız yatırımların, yani alınan hisselerin Sermaye Piyasası Kurulu'na (SPK/Kurul) kayıtlı olmasına dikkat edin. Bölgenizdeki gazetelerde ilan vererek veya Kurul'a kayıt yaptırmadan hisse satan şirketlere kesinlikle ortak olmayın.